Kongre Kültür Merkezimizde Türkoloji Lisansüstü Güz Okulu Etkinliği Düzenlendi

04 Kasım 2022 Cuma

Üniversitemiz ve TÜBİTAK iş birliğiyle Türkoloji Lisansüstü Güz Okulu etkinliği düzenlendi.

27 Ekim – 1 Kasım 2022 tarihleri arasında üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen program, açılış oturumu ile başladı.
 

Açılışta Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nebi Gümüş; Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tomakin, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Kemâl Tavukçu; Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Sâfi ve TÖMER Müdürü Doç. Dr. Ümit Hunutlu konuşma yaptı.

Etkinlik, Türk milletinin tarihi, edebi ve kültürel değerlerini ele almak maksadıyla Türkiye’nin farklı illerinden 25’i Profesör; 8’i Doçent olmak üzere toplamda 33 akademisyen ve 145 lisansüstü öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türk dili, Türk edebiyatı, Türk kültürü ve Türk tarihi gibi beşeri alanlarda verimliliği arttırarak, alanında uzman hocaların ve ilgili öğrencilerin bir araya gelmesini sağlayan etkinlik; karşılıklı fikir alışverişi ortamına imkân sunan ve farklı görüşlere açık, olaylara çeşitli açılardan bakabilen, sosyal ve beşeri alanlarda üst düzey çalışmalar ortaya koyabilecek öğrenci profiline katkıda bulunmayı amaçlıyor.

5 gün süren eğitim programı değerlendirme ve kapanış oturumuyla sona erdi.

Değerlendirme ve kapanış dersinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı İhsan Sâfi; Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Sait Çalka ve TÖMER Müdürü Ümit Hunutlu’nun konuşmalarının ardından öğrencilerin de katılımıyla etkinliğin genel değerlendirmesi yapıldı ve katılan öğrencilere sertifikaları verildi.